Pravo na nasleđivanje po zakonu iza ostavioca tj. preminulog imaju njegovi potomci (deca, unuci), njegovi usvojenici i njihovi potomci, njegov bračni drug, njegovi roditelji, njegovi usvojioci njegovi braća i sestre i njihovi potomci, njegovi babe i dedovi i njihovi potomci i njegovi ostali srodnici. Ko će u konkretnom slučaju biti naslednik po osnovu zakona zavisi od okolnosti tog slučaja odnosno nasleđivanje se vrši shodno zakonskim naslednim redovima, gde bliži nasledni red isključuje onaj naredni.
Ostavinska rasprava odnosno postupak za raspravljanje zaostavštine, pokreće se po službenoj dužnosti čim nadležni sud sazna za činjenicu smrti određenog lica. Matičar je dužan da činjenicu smrti evidentira u knjigu umrlih i da o tome obavesti nadležni sud. Često se dešava da sud dobije neophodnu informaciju i od strane zdravstvenih ustanova ili drugih institucija ili pravnih lica u kojima je smrt nastupila ili koji su za činjenicu smrti saznali. Ukoliko sud ne pokrene ostavinski postupak po službenoj dužnosti, on se može pokrenuti podnošenjem predloga za pokretanje nadležnom sudu, zajedno sa odgovarajućom dokumentacijom. Advokati vam mogu pomoći u pripremi predloga i dokumentacije.
Za pokretanje i vođenje ostavinskog postupka nadležan je sud prema mestu u kojem je ostavilac imao poslednje prebivalište. Međutim, sud može poveriti vođenje celokupnog postupka ili njegovih pojedinačnih faza javnom beležniku sa teritorije opštine na kojoj je ostavilac imao poslednje prebivalište.
Izvršilac zaveštanja tj. testamenta ima obavezu da sprovede volju pokojnika kako je navedeno u testamentu. To uključuje staranje i raspolaganje imovinom, isplatu dugova ostavioca i slično.
Zaveštanje tj. testament možete pripremiti uz pomoć advokata. Advokat će vam pomoći da jasno izrazite svoje želje i obezbedite zakonitu izradu ovih dokumenata, te će vam pomoći u izboru konkretne vrste zaveštanja u okviru kog želite da izrazite svoju volju.
Da, možete opozvati zaveštanje tj. testament u bilo kom trenutku. Postoje različiti načini da se opoziv zaveštanja izvrši, kao što su sačinjavanje izjave o opozivu i uništenje pisanog zaveštanja.
Osnovni postupak u naslednom pravu je postupak za raspravljanje zaostavštine (ostavinski postupak). Međutim, kada u toku trajanja ostavinskog postupka dođe do spora između njegovih učesnika o određenim činjenicama (npr. o punovažnosti testamenta) sudija ili javni beležnik će uputiti učesnike da svoj spor reše pred nadležnim sudom u okviru parničnog postupka. Advokati pružaju pravnu podršku u ovim sporovima.
Nasleđivanje imovine u međunarodnim situacijama može biti kompleksno pitanje. Potrebno je analizirati različite činjenice i primeniti različite odredbe zakona kako bi se utvrdilo koje je pravo merodavno za nasleđivanje i vođenje postupka.
Da, možete ustupiti i raspodeliti imovinu tokom života putem ugovora o ustupanju i raspodeli imovine ili ugovora o doživotnom izražavanju. Advokati vam mogu pomoći u izradi ovih ugovora.
Možete nas kontaktirati putem telefona, emaila ili popuniti kontakt formu na našem sajtu kako biste zakazali konsultaciju. Naši advokati specijalizovani za nasledno pravo će vam pružiti neophodnu pravnu podršku i savete.