Advokat Lazar S. Pavlović
Qui suo iure utitur, neminem laedit
Ko koristi svoje pravo, nikome ne nanosi štetu.

Advokat za Medijsko pravo

 

Naša advokatska kancelarija u mogućnosti je da pruži različite pravne usluge i pravno savetovanje iz široke i mlade grane prava, kao što je medijsko pravo. 

Medijsko pravo je multidisciplinarno i podrazumeva različite aspekte, a značajno je i njegovo prožimanje sa drugim tradicionalnim granama prava, kao što je obligaciono pravo ili pravo intelektualne svojine.

  • Zaštita prava ličnosti (prava na čast i ugled, prava na privatnost, prava na pijetet) zbog informacija (uključujući fotografije i video zapise) objavljenih u medijima (novinama i portalima).
  • Pravo oglašavanja u medijskom prostoru. 
  • Zaštita autora i nosilaca srodnih prava zbog objavljivanja autorskih i drugih dela u novinama i portalima. 
  • Pružanje pravne podrške u oblasti elektronskih medija (televizije) i radiodifuzije;
  • Pravo interneta;

Koristimo priliku da napomenemo da društvene mreže nisu mediji, ali da je moguće zaštiti prava ličnosti (čast i ugled, privatnost, pijetet) i u pogledu objava učinjenih na društvenim mrežama i platformama (Facebook, Twitter, Instagram, YouTube i druge), koje u današnje vreme predstavljaju dominantan način komunikacije.

Pitanja i odgovori

 

Potrudili smo se da sagledamo medijsko pravo iz vašeg ugla i pružimo odgovore na pitanja koja vas verovatno interesuju.

Ukoliko ipak niste pronašli odgovor na svoje pitanje u ovom odeljku sajta, možete nam postaviti pitanje putem formulara ispod ili pozivom na telefon +381 65 38 22 622.

Medijsko pravo obuhvata pravne aspekte funkcionisanja štampanih i elektronskih medija, uključujući načine finansiranja medija, prava, obaveze i odgovornosti medija u izveštavanju i slično. Oblasti koje usko prožimaju medijsko pravo su zaštita prava ličnosti, pravo oglašavanja, zaštita autorskih dela u medijima, pravo interneta i druge.

Prava ličnosti, kao što su pravo na čast i ugled, pravo na pretpostavku nevinosti, pravo na privatnost, i/ili pijetet, mogu se zaštititi preduzimanjem radnji koje omogućuje Zakon o javnom informisanju i medijima, a kako bi se ukazalo na nedopušteno objavljivanje neistinitih informacija ili informacija iz privatnog života, uključujući fotografije i video zapise, u štampanim novinama ili na internet portalima.

Na primer, ukoliko zaposleni u mediju objavi lažne tvrdnje o vama koje narušavaju vašu čast i ugled, odgovornom uredniku možete uputiti zahtev za objavljivanje tzv. demantija, a vansudskim/ili sudskim putem zahtevati ispravku netačnih informacija, uklanjanje takvih informacija, zabranu njihovog ponovnog objavljivanja, kao i naknadu materijalne ili nematerijalne štete.

Pravo oglašavanja u medijskom prostoru obuhvata pravila i regulaciju vezane za reklame i komercijalnu komunikaciju u medijima. To uključuje pravila za sadržaj reklama, posebno na medijskim portalima i televziji. Prava, obaveze i odgovornosti po pitanju oglašavanja u medijima regulisana su Zakonom o oglašavanju.

Autorska prava se štite kroz Zakon o autorskom i srodnim pravima koji reguliše dozvoljen način korišćenja autorskih dela od strane bilo koga, pa i zaposlenih u medijima.

Na primer, ukoliko neko objavi tekst, fotografiju ili video bez dozvole autora, to može predstavljati povredu autorskih prava.

Advokat specijalizovan za medijsko pravo pruža pravno savetovanje i zastupanje u slučajevima vezanim za medije i komunikaciju. On pomaže klijentima da zaštite svoja prava i interese u medijskom okruženju.

Društvene mreže nisu mediji, ali se prava ličnosti mogu zaštititi u vezi s objavama na tim platformama.

Na primer, neovlašćeno širenje ličnih informacija ili lažnih tvrdnji na društvenim mrežama može biti kršenje prava ličnosti.

Sankcije za povredu odredbi Zakona o javnom informisanju i medijima i Zakona o elektronskim medijima mogu uključivati ​​novčane kazne, zabranu objavljivanja određenih informacija, ili čak krivičnu odgovornost u nekim slučajevima, kao što je u slučaju vređanja nekog lica.

Napominjemo, da, u slučaju da sud presudi da su o vama iznete neistinite informacije u medijima koje su vam povredilie neko pravo ličnosti, naknada nematerijalne štete koju je izdavač medija dužan da vam nadoknadi, ne predstavlja kaznu, već vašu satisfakciju.

Sporovi u vezi s medijskim pravom mogu se rešavati putem preduzimanja vansudskih radnji koje po zakonu stoje na raspolaganju ili pokretanjem sudskih postupaka. Advokat specijalizovan za medijsko pravo može pomoći u pregovorima i pravnom zastupanju.

Pravo interneta obuhvata odredbe različitih zakona i regulaciju vezane za internet komunikaciju, uključujući zaštitu privatnosti, autorska prava na digitalnom sadržaju i regulaciju elektronske trgovine.

Postavite pitanje advokatu

 

Postavite nam pitanje i naš tim će odgovoriti u najkraćem mogućem roku.

Please enable JavaScript in your browser to complete this form.